Bydlení a energie
Nezařazené

Bydlení a energie

V každém obydlí je třeba topit a svítit, popřípadě používat ohřev teplé vody. To jsou základní požadavky, aby bylo možno byt či dům pohodlně obývat, aniž bychom chodili celý den v teplých ponožkách a lyžařské bundě. Co je třeba ohlídat, abychom neplatili zbytečně?
plochý radiátor
1/ nepřetápět byt
Zaměřit se na nastavení teploty, kterou chceme dosáhnout v obývací části obydlí. Teplota obytných prostor stanovená hygieniky je mezi 20 – 22 stupni Celsia. Každý stupeň navíc zvýší vaše výdaje až o 6%. Dbejme na to, abychom netopili tam, kde skoro nepobýváme. Prostory na spaní vytápejte pouze tak, aby se vám dobře spalo, nikoliv z nich dělat saunu. Sami se přesvědčíte, že váš odpočinek bude hodnotnější, nebudete-li se v noci potit horkem.

2/ správný radiátor
Dbejte na správný výběr radiátorů. Litinové se sice prezentují, že lépe topí, ale pravdou je, že jsou velmi neúsporné, zahřívají se na větší teplotu, než je účelné, a tak vám vytahují peníze z kapes. Zvolíte-li deskové, určitě uděláte dobrý krok. Je také dobré se informovat o možnostech nových metod topení, jako je podlahové topení nebo horkovzdušné vytápění prostor.
termostat topení
3/ Zvážit výměnu oken
Stará okna bývají poměrně plná neviditelných otvorů, které sice okem nevidíme, ale na únik tepla mají až 35 % podíl. Je tedy na místě, abychom se poradili s odporníky a srovnali náklady na nová okna a ušetřené peníze za energii. Často úspora převyšuje náklady na výměnu oken a naše peněženka zaplesá. Lze sice stará okna doplnit třeba termofolií na skla nebo novým těsněním, ale jde vždy jen o dočasné řešení, které nebývá zcela kvalitní.

4/ Topte s rozumem
I drobné úpravy v interiéru mohou pomoci uspořit náklady za topení. Například nestavět nábytek před otopné těleso, nepoužívat těžké závěsy, které kryjí radiátor, ale nechat teplo volně proudit do prostoru.

5/ Používejte termostat
Nechte si nainstalovat na radiátory termostatové hlavice nebo řiďte topení v bytě celkovým termostatem, kde lze nastavit nejen teplotu, ale i čas, kdy topení bude topit. Pokud bude byt 8 hodin prázdný, je zbytečné, aby se topilo. Stačí nastavit zapnutí těsně před naším příchodem domů a je zaručené, že budeme vstupovat do příjemně vytopeného bytu a ještě ušetříme.

Z výše popsaného je zřejmé, že úspora energie v našem bytě je pouze v našich rukách. Proto nelamentujme nad vysokým účtem, ale zamysleme se nad možnostmi, kterými můžeme snížit své výdaje. Určitě se nám to vyplatí.