Co dělat, aby byl bazén v kondici?

Co dělat, aby byl bazén v kondici?

Sice stále neplatí, že každý majitel rodinného domku s přilehlou zahradou vlastní i bazén, ale je pravdou, že v posledních letech rostou zahradní vodní plochy jak houby po dešti. Bazény na zahradách mohou mít celou řadu podob. Asi nejběžnější jsou menší typy, které slouží hlavně pro děti. Dospělí si v nich moc zaplavat nemohou. Zapuštěné nebo polozapuštěné bazény jsou pak již rozměrnější, a tedy určeny i k samotnému plavání, a to jak pro dětskou část rodiny, tak i pro dospělé. Je nutné si uvědomit, že o menší i větší typy je nutné se starat, jinak budou nepoužitelné.
bruneta v bazéně

Na jaře

Obvykle na začátku či nejpozději uprostřed jara se doporučuje bazény odzimovat. Tento proces může být náročnější hlavně pro majitele velkých bazénů, jelikož ty by se měly pořádně vydrhnout. A to jak podlaha, tak samozřejmě i všechny stěny. Většina lidí to dělá ručně, ale pokud si chcete ušetřit námahu, můžete si pořídit speciální vysavač. Tyto přístroje však nepatří mezi nejlevnější, a tudíž si asi budete muset pořádně rozmyslet, jestli si jeden koupit, nebo si pár hodin raději trochu máknout /.
našpulené rty

Čištění vody

Jakmile je povrch bazénu čistý, je nutné připojit různá příslušenství typu písková filtrace. Pak už lze napustit do bazénu vodu. To samozřejmě ale neznamená, že se můžete jít hned koupat. Nejprve je nutné vodu připravit. Samotná filtrace může být sice extrémně výkonná, ale nebezpečné mikroby z vody nedostane. K tomu slouží různé dezinfekční prostředky, nejčastěji chlorové tablety. Případně lze použít alternativu na bázi kyslíku. Ovšem ani v této fázi nemusí být voda dostatečně kvalitní pro koupání. Je nutné také změřit její pH pomocí speciálního testeru. Příliš kyselá nebo naopak zásaditá voda dokáže poškodit nejen bazénové příslušenství, ale také se může negativně projevit na pokožce. Proto je v případě vybočení z průměru, který má hodnoty 6,8 – 7,2, nutné pH vody upravit za pomocí příslušných prostředků.