Jak funguje automatizovaný sklad

Jak funguje automatizovaný sklad


Je jasné, že sklady jsou jednou z důležitých částí našeho přepravního systému. Pro výrobce je totiž jednodušší poslat veškeré zboží do jednoho centrálního skladu, a pro obchody zase vzít si z jednoho skladu vše, co potřebují. Není tedy divu, že se tento systém stal standardem. A nelze se také divit tomu, že se zlepšuje nejen technologie skladování, ale také sklady samotné prochází změnou.

Poměrně velkou novinkou je v tomto ohledu automatizovaný sklad schoellerallibert.com, na který můžeme narazit čím dál častěji. Jeho základním principem je, že funguje bez lidské síly. Vše obstarává automatický systém, který sám vybere a naloží dané zboží podle objednávky. Člověk je zde potřeba v podstatě jen k tomu, aby dohlížel na to, že je bude probíhat bez problémů.

lidé pracující ve skladu

Výhody tohoto zařízení jsou jednoduché. V první řadě je počítač v tomto ohledu mnohem spolehlivější, než člověk. Je tedy méně pravděpodobné, že zákazník dostane špatné zboží. Také jeho provoz je podstatně levnější, než platit mzdu zaměstnancům, plus sociální a zdravotní pojištění a další věci okolo. Není tedy divu, že po tom sahá mnoho lidí.

Samozřejmě lze namítnout, že tím přijde mnoho lidí o místo. Skladníci již nejsou potřeba, nyní je nutný v podstatě pouze inženýr, který bude dohlížet na to, že vše půjde hladce a že v systému není žádná chyba. A na to stačí jeden člověk. Co však budou dělat ti, kteří byli kvůli tomu propuštěni, to už v podstatě nikoho nezajímá.

převážení krabic

Je faktem, že mnoho z nich, podobně jako u mnoha podobných profesí, patří mezi starší ročníky. Takovíto lidé mají nejen potíže s rekvalifikacemi, ale také je chce málokdo zaměstnat – a z pochopitelných důvodů. Raději na danou pozici vezmu někoho, kdo má školy a je relativně mladý, než starého člověka, který má pouze rekvalifikační kurz a jen pár let do důchodu.

Bohužel, sklady nejsou jediným místem, kde se s tímto trendem setkáváme. Je tak otázkou, zda je automatizace skutečně tak přínosná.