Znáte české vánoční tradice?
Nezařazené

Znáte české vánoční tradice?

Vánoční svátky jsou dnes poněkud konzumnějšího rázu a jsou hodně o dárcích. Zpravidla se především honíme, abychom stihli pořídit všechny dárky a napéct několik druhů cukroví. Současně přebíráme zahraniční, hlavně americké zvyky, děti znají z pohádek Santu Clause se soby a punčochy pověšené na krbu. Dodržujeme vůbec ještě nějaké české vánoční tradice ?
ozdoby na stromě

Přestože některé zvyky, jako například postít se na Štědrý den, abychom viděli zlaté prasátko, naprostá většina lidí nedodržuje, ještě stále většina rodin určité vánoční zvyky dodržuje. Jaké jsou ty nejrozšířenější?

Vánoční stromeček

K vánocům u nás nepochybně patří vánoční stromek. Je jedno, zda preferuje jedličku, smrk nebo borovici, živý či umělý. Snažíme se hlavně o to, aby byl krásně ozdobený podle našich představ či posledních trendů. Máme rádi tradiční skleněné ozdoby. Zdobíme ho buď celá rodina na Štědrý den ráno, nebo rodiče jako překvapení pro své děti v předvečer Štědrého dne. Mnoho rodin má doma stromeček již od počátku adventu.

Kdy vlastně tato tradice vznikla? Zdobení stromečku se k nám dostalo v 19. století z Německa. Tenkrát se však stromek zdobil ořechy, sušeným ovocem, barevnými stuhami nebo papírovými řetězy.
zdobení vánočního stromu

Jmelí

Většinou o adventu ozdobíme svůj domov jmelím. Říká se, že to by mělo být darované, pak přináší do domu štěstí. Tradicí je se pod jmelím políbit, prý si tak zajistíme lásku po celý nadcházející rok.

Štědrovečerní večeře

K večeři by se tradičně mělo usednout ve chvíli, kdy vyjde první hvězda. Během večeře se nemá odcházet ze stolu, protože podle pověry ten, kdo odejde, do roka zemře. Na stole by mělo být prostřeno o jednoho člověka navíc, pro náhodného hosta.

V České republice je tradicí jíst kapra, a to zase zhruba od 19. století. Vedle ryby a bramborového salátu máme často i polévku, nějaké houbové jídlo, řízky nebo vinné klobásy.

Šupiny či mince pod talíř

Pod talíř si dáváme buď rybí šupiny pro štěstí, případně drobné mince, které nám prý zajistí pro další rok bohatství.

Rozkrojení jablka

Krájíte po štědrovečerní večeři jablko? Říká se, že když v něm objevíte hvězdičku, sejdou se všichni příští rok pohromadě zdraví. Pokud „hvězdička“ vypadá spíše jako křížek, prý někdo onemocní nebo zemře.

Lití olova

Žhavé olovo se lije do vody a podle tvaru se věští budoucnost na příští rok.

Pouštění lodiček na vodě

Hezkým zvykem je pouštění skořápek od vlašských ořechů se svíčkami po vodě. Říká se, že když se lodička drží u kraje mísy s vodou, ten, komu patří, se bude následující rok držet doma. Pokud odplouvá od kraje pryč, vyrazí ten, komu lodička patří, do světa.