Nové formy životního stylu a partnerských vztahů
Nezařazené

Nové formy životního stylu a partnerských vztahů

V současnosti se zdá, že klasické dlouhodobé vztahy přestávají lidem vyhovovat. Partnerská soužití se snaží omezovat nedostatek svobody, vysokou míru zodpovědnosti a nutnost přizpůsobovat se.  Jsou to zvláštní formy vztahů, kdy lidé spolu žijí a zároveň nežijí, jsou spolu a přitom každý zvlášť. Když před lety přišlo tzv. nesezdané soužití, ani nás nenapadlo, co netradičního nás v životním stylu dvou lidí ještě potká.

setkání
 
SINGLE

Pro život bez partnera se rozhoduje stále více lidí. Vědomě se vzdávají života v páru a zpochybňují zažitou pravdu, že je pro člověka přirozené vytvářet úzký vztah, blízkost a intimitu. Z příležitostných setkání si berou jen to příjemné. Líbí se jim, že jsou pány svého života a mohou si dělat vše po svém, bez přizpůsobování druhému. Jiní tak žijí však nedobrovolně, když se marně snaží vhodného partnera najít. Podle výzkumů žije jako single více než 40 % lidí mezi 25-30 lety a mezi rozvedenými je jich dokonce 62 %.

pár
 
MINGLE

Partnerství typu „spolu, i když každý zvlášť“, se týká nejvíce rozvedených lidí a lidí po rozchodu, kteří z různých důvodů nechtějí bydlet s nikým ve společné domácnosti. Jde o model, kde si každý chrání svoje vlastní soukromí a oba se vídají většinou jen o víkendech nebo ještě méně. Mohou to být páry nejen svobodné, ale i sezdané. Pro vztah je důležitá velká důvěra, ale výchově dětí se v něm příliš nedaří. Údajně tak zatím žije asi 6 % populace.

seznamka
 
VIRTUÁLNÍ  VZTAH

Technika zasáhla i do našeho citového života a láska za monitorem se stala regulérní podobou vztahu. Ten je založený na dopisování bez toho, aby se oba účastníci vůbec kdy sešli. Večery strávené před počítačem nejsou považovány za osamělé, nýbrž plně nahrazují partnerskou aktivitu se vším, co k ní patří. Tedy zamilovanost, láska, sex, problémy, rozchod – všechno se tu prožívá i bolí úplně stejně.