I v malém bytě se můžeme cítit příjemně
Nezařazené

I v malém bytě se můžeme cítit příjemně

Malý byt rozhodně nemusí působit úzkost a deprese, jestliže si jej zařídíme podle určitých zásad. Něco je vhodné a něco není, jak tedy postupovat?
okna u postele.jpg

Světlé barvy

Fyzika do našeho života vstupuje den co den, některé fyzikální zákony vůbec nevnímáme, přehlížíme je a jestliže je nepochopíme, vystavujeme se pak mnoha nedorozuměním, nebo krajně nevhodným řešením. Jedním z problematických faktorů mohou být i barvy a jejich sytost v malbě našeho bytu. Malé příbytky bychom neměli rozhodně vyzdobit tmavými tóny pastelových barev, nebo dokonce nádechem šedé. Čím je prostor kolem nás menší, tím více jej musíme prosvětlit. Ideální je vyvarovat se sytě zelené, oranžové a modré, které prostor uzavřou a stísní. Mnohem lépe uděláme, jestliže použijeme čistě bílou barvu, s níž sladíme i koberce v barvě krémové, světle béžové, nebo růžové, a to včetně nábytku ze světlého dřeva.  Světle laděné malé místnosti jsou vzdušné, přitom působí dostatečně útulně.
tulipány ve váze.jpg

Stylová jednotnost

V malých prostorách je podstatné místnost opticky sladit, nikoliv ji rozdělovat. Nepřirozeně působí odlišná barva podlahové krytiny a malby na stěnách, stejně tak i příliš křiklavý a odlišný styl nábytku. Sjednocení stylu do jednoho, a to včetně obrazů, svítidel, stínící techniky a bytových doplňků je v malých místnostech naprosto zásadní.
dřez u okna.jpg

Stínící technika

V malých uzavřených prostorách může dokonce působit jako pohlcovač prachu a světla. Zbavte se starých těžkých závěsů a pokoj oživte např. roletami den / noc. Jsou zároveň funkčním mechanismem a pokoj uzavřou do příjemného prostředí, které vám zpříjemní pohyb i relaxaci.

Nábytek chameleon

Chameleon je zvířátko z tropických pralesů, jehož tělíčko se dokáže přizpůsobit barvě okolí. Pokuste se něco podobného provést s vaším nábytkem. Jestliže se vám podaří jeho barvu dokonale sladit s barevným odstínem malby na stěnách, místnost to opticky zvětší.

Výzdoba

Právě zde uplatníte zásadu, že méně je někdy více. Holé stěny sice nepůsob příliš útulně, ale desítky zavěšených obrázků to rozhodně nevylepší. Stačí dva středně velké s jednoduchým rámem, anebo malá závěsná polička s květinami. Nepřehánějte to ani se vzory na podlahové krytině a sedací soupravě, ideální vzor – žádný vzor.