Tlaková myčka? 5 tipů pro její výběr

Tlaková myčka? 5 tipů pro její výběr

Fasáda, dlažba, prkenné terasy i auta, to všechno je po zimě zašlé a špinavé. Tlaková myčka, zvaná také wapka, je užitečným pomocníkem nejenom na zahradě, ale také při mytí kol a čtyřkolek. S lepším příslušenstvím lze dokonce i opískovat nevzhledné disky kol u osobních automobilů. Čím se řídit při jejím pořizování a na co bychom měli dát pozor? Laicky řečeno, prvním poznatkem je její váha. Čím těžší wapka je, tím robustnější motor a kovové čerpadlo se skrývají v útrobách a tlaková myčka má tak šanci vydržet větší zátěž. Pokud ovšem budeme hledět i na jiné parametry, zde je přehled těch nejdůležitějších.

tlaková myčka

·         Motor – nejlevnější malé tlakové myčky, mají také nejmenší, a ne moc zrovna odolné, motory. Vysoké otáčky snižují jejich životnost a ve většině případů jsou doplněny plastovou převodovkou. Oproti nim ty kvalitnější, ale také dražší wapky, mají robustní asynchronní motor, který pohání vysokým kroutícím momentem čerpadlo přímo.

·         Čerpadlo – často se stává, že levné tlakové myčky mají čerpadlo nebo jeho část z plastu. I když se jedná o plast odolný, pod tlakem okolo 100 barů trpí a může se poškodit. Na běžné použití k omytí auta nebo kola myčka stačí, ovšem na častější a delší práci je třeba se poohlédnout po kvalitnějším zpracování z hliníkových slitin, popřípadě úplně nejlepší variantou, za kterou si ale připlatíme, bude čerpadlo z bronzu.
ručník na auto

·         Délka práce – v některých případech výrobce uvádí, že daná tlaková myčka může být v nepřerušeném provozu například jenom dvacet minut. Od levných kusů ovšem žádné zázraky čekat nemůžeme. Důležité ale je nejprve pustit přívod vody do myčky a poté následně wapku zapnout.

·         Tlak a průtok – nějaký ten kompromis se vždycky najde. Velký tlak, ale menší proud vymyje důkladně porézní venkovní dlažbu. Na terasu je lepší zvolit velký tlak i průtok, na opláchnutí auta nebo kola stačí menší výkon. U lepších myček už je i možnost regulace tlaku.

·         Další příslušenství – lepší tlakové myčky zhruba od střední třídy, nabízejí možnost dokoupit další příslušenství, jako jsou rotační rysky. Také pískový nástavec nebo rotační kartáč na dlažbu stojí za zmínku.

Při koupi wapky si musíme vždy promyslet, k čemu ji vlastně budeme chtít využívat. Ke slabé myčce totiž nemá cenu dokupovat speciální příslušenství, tlakově by to nezvládla.