Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

Když se v polovině nebo na konci únorových dnů vydáváte za mrazivých dnů na procházky a z okolních zahrádek na vás mezi čerstvě napadeným sněhem vykukují charakteristické bílé květy se zeleným středem uprostřed, tušíte, že již brzy přijde jaro.

Rádi byste také měli na své zahrádce tyto jarní posly, ale nevíte, jaké druhy vybrat a jak o jarní cibuloviny pečovat? Poradíme vám.
žluté krokusy

Na nákup cibulovin se musíme vypravit již začátkem září. V tuto dobu bývá v obchodech a na trzích na výběr široký sortiment cibulí. Pokud kupujete cibule rostlin na tržišti, prodejci nabízejí možnost zakoupit si od jednotlivých druhů přesný počet kusů, který potřebujete. V obchodech se zahradnickými potřebami zas naleznete cibuloviny balené výrobci do sáčků s určeným počtem cibulovin. Na obalu sáčku je foto s již rozkvetlou rostlinou, abyste měli možnost vybrat si podle barvy a velikosti vzrostlé květiny.

Druhy jarních cibulovin

Sněženky

Vykvétají jako první ještě pod sněhem. Jejich pěstování je nenáročné a množí se dělením trsů. Cibulka sněženky je mírně jedovatá. Sněženky se často rozrůstají po ploše zahrady, a tak ji zdobí již brzy, sotva roztaje sníh, bílými koberci.
sněženka pod sněhem

Krokusy

Jejich květy jsou zbarveny žlutě, fialově, bíle. Rovněž patří mezi cibuloviny, které vyrůstají již při sněhové pokrývce.

Cibuloviny jarních květin vysazujeme v říjnu, případně začátkem listopadu do hloubky 10–15 cm do dobře prokypřené půdy.  Nesadíme je dříve, protože by mohly v často teplých podzimních měsících začít vyrůstat, a to nebylo pro jejich další růst příznivé.

Cibuloviny sadíme vždy do skupin, vynikne tak víc jejich krása. Můžeme zvolit výsadbu i do tvaru oválu, ale nikdy je nesadíme v řadě do pruhu.

Po odkvětu jarních cibulovin počkáme, až nadzemní část rostliny sama uschne a teprve potom ji odstřižením odstraníme.