Není tuk jako tuk!

Není tuk jako tuk!

První radou, kterou dostanete, když se zmíníte o tom, že byste rádi shodili nějaké to kilo je, že máte ze svého dosavadního jídelníčku vyřadit tuky, cukry a bílou mouku, a naopak zařadit zeleninu, ovoce a pohybovou aktivitu nejlépe v podobě, jež vás bude bavit, a tak u ní vydržíte co nejdéle. Pro spoustu osob tato rada ale znamená nastolení úplného chaosu. V hlavě jim poté běží myšlenky typu? Žádné tuky ani cukry? Tak to nemůžu jíst skoro nic! Následkem této dedukce poté dochází k úplnému omezení příjmu potravy, což jak jistě tušíte není zrovna nejlepším řešením, které může navíc v horších případech vést až k poruchám příjmu potravy. Opak je ale pravdou! K hubnutí jsou pro naše tělo tuky nezbytné, ovšem ty kvalitní a zdravé. Kde je najdete a proč se o ně ale vůbec zajímat?

Chléb s avokádem

Nejvíce zástupců potravin se zdravými tuky nalezete v řadách takzvaných superpotravin, které v posledních letech doslova hýbou světem zdravého stravování. Narazíte zde především na avokádo, které navíc prospěje i vaší pleti, rostlinné panenské oleje, jako je olej olivový, kokosový anebo oleje ze semínek, takže sezamový nebo třeba dýňový, jež je úžasnou volbou do salátů, kterým dodá zajímavou a jemnou chuť. Skvělými pomocníky v doplnění zdravých tuků jsou také oříšky a másla z nich vyrobená (při výběru vsázejte ale na přírodní provedení s co nejnižším množstvím dalších přidaných látek). Zejména sáhněte po oříšcích para, se kterými to ovšem z důvodu přítomnosti látky jménem selen, nesmí přehánět. Jako další se zde nabízí mandle, vlašské oříšky anebo makadamové. Nejste-li ale „oříškomily” v pravém slova smyslu zkuste kterýkoli kokosový produkt, protože právě kokos disponuje velkým množstvím zdravých tuků. Neváhejte tak svou kuchyň obohatit o kokosový olej (cena zde), mléko, chipsy anebo kokosovou vodu, jež je vhodným osvěžením do letních dnů, ryby, obzvláště tedy lososa, nejrůznější semínka nebo třeba opravdu kvalitní mléčné výrobky a kakaové boby například v podobě hořké vysokoprocentní čokolády.

Výběr oříšků

Proč ale vlastně některou z těchto potravin konzumovat? Odpovědí může být hned několik. Takzvané zdravé tuky mají dle studií velice dobrý vliv na náš kardiovaskulární systém a nezvyšují hladinu nezdravého cholesterolu, takže nedochází k tak velkému zanášení cév tukem, následkem čehož vzniká například často se vyskytující civilizační choroba, jíž je infarkt. Některé z těchto tuků můžou také ničit nežádoucí bakterie například v ústní dutině, jiné podporují správnou funkci rozmnožovacích orgánů, uklidňují nervovou soustavu, dodávají tělu energii, která je potřebná k podávání dobrých výkonů, zlepšují kvalitu pleti anebo podporují činnost mozku a předchází vzniku chorob, jako je demence nebo Alzheimerova choroba. Jak vidíte zdravé tuky se opravdu vyplatí.